Ústav Etnológie SAV oslavuje 70 rokov.
Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (ÚEt SAV) oslavuje 70 rokov. Vznikol v roku 1946 ako Národopisný ústav Slovenskej akadémie vied a umení. V súčasnosti je vrcholným vedeckým pracoviskom základného a aplikovaného výskumu v odboroch etnológia, kultúrna a sociálna antropológia a religionistika.
Hlavným poslaním ústavu je skúmať človeka a jeho sociálne vzťahy, jeho spôsob života, ako aj kultúrne tradície v komparatívnej a historickej perspektíve. Na svojom konte má množstvo významných národných i medzinárodných projektov, publikácií a niekoľko prestížnych medzinárodných ocenení.
Pri príležitosti výročia ústav pripravil na 17. jún 2016 Laudačný deň v Pálffyho paláci v Bratislave a v októbri tohto roku sa v Smoleniciach uskutoční medzinárodná konferencia na tému Etnológia v treťom tisícročí: témy, metódy, výzvy. Pracovníci ÚEt SAV pred medzinárodným fórom predstavia výsledky svojich súčasných vedeckých výskumov, ktoré flexibilne reagujú na aktuálne spoločenské výzvy.„Na Laudačnom dni si spolu s našimi domácimi i zahraničnými hosťami a kolegami pripomenieme túto významnú udalosť, predstavíme publikáciu a výstavu, ktoré sú venované 70. rokom vedecko-výskumného pôsobenia nášho pracoviska na vedeckej scéne. Tento deň je poňatý ako slávnostné stretnutie milovníkov etnológie, na ktorom budeme prezentovať pôsobenie nášho pracoviska a jeho významné výsledky. Viacerým kolegyniam a kolegom udelíme pri príležitosti nášho jubilea pamätné plakety ÚEt SAV za ich prínos k rozvoju pracoviska a vedeckého odboru etnológia. Predseda SAV, prof. P. Šajgalík pri tejto príležitosti tiež udelí ocenenie Zlatú medailu SAV,“ bližšie priblížila program osláv výročia riaditeľka ústavu Tatiana Podolinská. Laudačný deň sa uskutoční v Pálffyho paláci na Zámockej ulici 47 v Bratislave.
Vedecké archívy pracoviska sa začali budovať v roku 1953. Archív textov obsahuje 1486 výskumných správ, digitálny archív viac ako 125 tisíc digitalizovaných obrazových dokumentov (fotografií, diapozitívov a kresieb) z územia Slovenska a niektorých zahraničných výskumných ciest domácich etnológov. Súčasťou pracoviska je odborná knižnica, v ktorej je k dispozícii odbornej i laickej verejnosti 12 556 kníh a 53 titulov periodík, z nich je 42 zahraničných.
Vedecko-výskumné pracovisko sa posledné tri desaťročia výrazne posunulo „od historického, vývinového alebo typologického štúdia (tradičnej) kultúry vlastného národa vo vlastnej krajine smerom ku komplexnejšiemu (antropologickému) výskumu človeka a jeho kultúry. Okrem Slovenska realizujeme terénne výskumy napríklad i v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku, ale aj vo Veľkej Británii, Mexiku a v Guatemale,“ konštatuje predsedníčka Vedeckej rady ÚEt SAV Gabriela Kiliánová.
Od 90. rokov 20. storočia sa na jubilujúcom pracovisku riešilo 64 medzinárodných projektov, z toho bolo 8 financovaných z grantových schém Európskej únie. Národných projektov, financovaných domácimi grantovými agentúrami, bolo riešených vyše 100, z nich dve Centrá excelentnosti združovali vo výskumných tímoch spektrum odborníkov etnológie, religionistiky, aj ďalších humanitných a sociálnych vied. Okrem základného výskumu sa realizujú na pracovisku aj aplikačné projekty a zároveň „Ústav etnológie SAV implementuje na rôznych úrovniach spoločnosti inovatívne poznatky späté s problematikou života národnostných menšín na Slovensku, vzťahov minorít a majority, ľudských práv, rodovej rovnosti, sociálnej exklúzie a inklúzie, migrácie a kultúrnej rozmanitosti. Tieto poznatky sú priamo aplikovateľné v tvorbe rozvojových politík v Slovenskej republike, ale aj v rámci politík Európskej únie,“ povedala Monika Vrzgulová, členka Vedeckej rady ÚEt SAV.
Pod značkou ÚEt SAV sa realizovali stovky terénnych výskumov doma i v zahraničí. Základný výskum sa zameriava na etnologické a kultúrnoantropologické štúdium kultúry a spôsobu života Slovákov na Slovensku i v zahraničí, ako aj národností a etnických skupín žijúcich na našom území. Výskum sa sústreďuje na porovnávacie medzikultúrne štúdium etnických skupín a národov Európy. Pracovisko zabezpečuje zhromažďovanie, spracovávanie, ochranu a praktické využívanie archívnych fondov.
Pracovníci a pracovníčky ÚEt SAV sa autorsky doteraz podieľali na viac ako 300 monografických dielach. Publikácie vedeckých pracovníkov vychádzajú v domácich (VEDA, ÚĽUV, ÚEt SAV, UMB) aj zahraničných renomovaných (Peter Lang Verlag, Polity Press, Franz Steiner Verlag či Karolinum Univerzity Karlovej v Prahe) vydavateľstvách s vysokou odbornou a profesionálnou úrovňou. Reaguje na ne aj medzinárodná akademická obec, recenzuje ich a cituje.
Vedecký časopis Ústavu etnológie Slovenský národopis/Slovak Ethnology existuje ako jediné vedecké periodikum svojho druhu nepretržite 64 rokov. V posledných rokoch sa v rámci svojej cielenej stratégie usiluje zvýšiť svoj medzinárodný vedecký impakt.
Pracovisko patrí k vrcholným školiacim pracoviskám v odboroch etnológie, kultúrna antropológia a religionistika na Slovensku a každoročne školí približne 10 interných doktorandov.
ÚEt SAV má na svojom konte niekoľko ocenení, medzi najvýznamnejšie patrí medzinárodne rešpektovaná International Award of Giuseppe Pitré-Salvatore Salomone Marino for Ethnological and Anthropological Studies. Je to raritná cena v humanitných vedách, udeľovaná v odboroch archeológia, porovnávacia religionistika, kultúrna antropológia, etnológia, etnomuzikológia a folkloristika. Cenu udeľuje Centro Internazionale di Etnostoria v Palerme na odporúčanie medzinárodnej poroty. Prvý raz ju v roku 1968 získal PhDr. Adam Pranda, CSc., vedecký pracovník Národopisného ústavu SAV za vedecký dokumentárny film o krasliciach. Druhý raz bola cena udelená Ústavu etnológie SAV za Encyklopédiu ľudovej kultúry Slovenska (Bratislava 1995) v roku 1996. Druhým dielom medzinárodného významu bol Etnografický atlas Slovenska (Bratislava 1990). Slovensko sa ním zaradilo medzi 15 krajín Európy, ktoré majú vydané toto základné, rozsiahle etnokartografické dielo. Atlas je výsledkom 20-ročného základné systematického výskumu a týmto projektom sa slovenská etnológia zaradila medzi krajiny, podieľajúce sa na príprave Etnologického atlasu Európy.Podrobnejšie o poslaní a úlohách Ústavu etnológie SAV informuje jeho aktualizovaná zriaďovacia listina, zo dňa 9. 9. 2003.
Viac informácií poskytuje organizácia na svojej internetovej stránke www.uet.sav.sk.